Obecně

Na světě žije odhadem jen okolo 120 kusů čisté rasy Andaluského osla (Asno Cordobés), z nichž většina se nachází ve Španělsku, menšina v Argentině a 19 kusů v České republice - konkrétně v Hospodářském dvoře v Bohuslavicích. Osel andaluzský je pravděpodobně potomkem vymřelého osla faraonského/egyptského.

Na první pohled nás u Andaluzského osla zaujme jeho krása a obrovitost. Za svou výšku vděčí tento druh osla řece Guadalquivir - řece bohaté na minerály a kalcium.  Z této řeky osli pili a odtud původem pochází. 

Na svém hřbetě dokáží unést neuvěřitelně těžký náklad - až 350 kg a svými zuby dokáže rozdrtit i značně tuhé části rostlin. Takže pozor, aby Vás nekousl, až je pojedete k nám na Hospodářský dvůr navštívit.

Obří andaluzští osli jsou velmi odolní. Dobře snáší vysoké teploty, díky svému světlému zbarvení.

Dospívají okolo  věku 4 – 5 ti let. Během dospívání mohou být použity na vodění, lonžování, hipoterapie atd.  V jejich dospělosti se smí začít s ježděním a připouštěním.

V průměru se dožívají věku na osla úctyhodných 40-45 let.

Andaluzský osel základní charakteristika:

  • Kohoutková výška: 1,30 – 1,56 m
  • Barva: bílá, stříbřitě šedá či strakatá
  • Srst: měkká, jemná
  • Kříž: obvykle bez kříže, ale jsou i výjimky
  • Obličejová kostní struktura: vynikající
  • Povahové rysy: jemní, klidní, vznešení, společenští, rychle se učící a „pozor“                   

... inteligentní!

Březost

Oslice může být březí pouze jedenkrát za 2 roky a vrhá obvykle jen jednoho potomka. Období březosti trvá obvykle 1 rok, tedy 12 fází měsíce. Svítí - li dostatečně měsíc a nevidí – li oslice v jejím okolí žádnou nebezpečné zvěř, která by se ji chystala ukrást novorozeného oslíka, porodí. V opačné případě, cítí – li nebezpečí, počká do dalšího úplňku a poté porodí. Čerstvě narozený oslík má místo ostrých kopyt chrupavčité botky, to aby své matce při porodu nějak neublížil. Již po 2 hodinách je schopný samostatného pohybu. Dlouhé uši, nádherný pohled, jakoby se narodila obrovská plyšová hračka.

Oslí hříbě saje mateřské mléko celý rok, ale je schopno se bez něho obejít již ve 4. měsíci života. My obvykle oslíka odstavujeme od matky šest měsíců od narození a začínáme ho stravovat slámou, senem a pícemi. 

Pojmenování nově narozených oslíků

Ctíme starou španělskou armádní tradici. Proto jména našich oslích hříbátek narozeným ve stejném roce, začínají stejným počátečním písmenem. V roce 2014 budou začínat písmenem G.

Rozhodli jste se pro návštěvu Hospodářského Dvora Bohuslavice?
Při sdělení hesla "DONCO" získáte slevu 5% na vše!

773 996 177
Webové stránky vyrobila reklamní agentura Altrodesign.